fbpx
+372 5650 3225Esmasp-Reede. 10:00-17:00

Raamatupidamine – kas teha ise või kasutada teenusepakkujat?

Raamatupidamine – kas teha ise või kasutada teenusepakkujat?

Raamatupidamine väikeettevõtetele ei ole keerukas, kuid alguses on vaja võtta aega põhitõdede omandamiseks koolitusel või nõustaja abiga. Lihtsamalt saab asjaga ise pihta hakata, kui kogenud raamatupidaja teeb ära esimesed seadistamised ja kajastab ära olulisemad regulaarsed tehingud (ost, müük, laekumised, tasumised, palk jne). Selle põhjal on isetegijal palju lihtsam edasi minna, sest alati saab “spikerdada” juba tehtud tehingute kannetest.

Millal ei ole mõistlik raamatupidamist ise ettevõtjana teha?

Esiteks – kui oled orienteeritud kasvule, siis peaks tegevuste põhirõhk olema äritegevusel ja turundusel. Iga tund, mis on kulutatud kõrvaltegevustele (nt raamatupidamine) võtab aega ära äritegevuse valdkonnast. Lihtne näide: teed kuus 2-3 tundi oma ettevõtte raamatupidamist, mille turuhind oleks näiteks 100€. Kui suunaksid selle sama 2-3 tundi müüki/turundusse võiksid tõsta müügitulu mõnesaja euro võrra. Seega oleks kahe olukorra võrdluses mõistlik tegeleda tegelikult müügitööga ja jätta raamatupidamine spetsialistile.

Teiseks – ettevõtte on kasvanud nii suureks, et raamatupidamise isetegemise ajakulu kuus on ebamõistlikult suur. Näiteks kui sul on mõitliku käibega e-pood või sul on muul moel palju tehinguid. Samuti kui oled ettevõtte kasvatanud juba tööjõuga osaühinguks, siis peaks põhirõhk olema arendusel ja juhtimisel. See aitab su ettevõtet palju rohkem edasi kui sääst raamatupidamise teenuselt.

Kolmandaks – kui raamatupidamise teemad lähevad keerukamaks ja nõuavad eriala teadmisi, siis ilmselt ei ole mõtet hakata end iga nüansiga kurssi viima. Igale küsimusele vastuse otsimine võtab omajagu aega ja nõuab paremat valdkonnas orienteerumist.

Neljandaks – kui ettevõttes liigutatavad summad on suured. Sel juhul võivad väheste teadmistega isetegijal tekkida vead. Need võivad aga väga kalliks maksma minna, kui maksustamisel selguvad deklareerimata ja tasumata kohustused. Maksuamet võib alati uurida kuni 3 aasta taguseid tehinguid ja kui tuvastatakse tahtlik maksude maksmata jätmine, siis saab uurida ka kuni 5 aastat vanu tehinguid. Varasemate perioodide parandamisel arvestatakse lisatud maksusummalt ka intress 26% aastas.

Kui vajad abi raamatupidamise sisse seadmisel või tekkis küsimusi teenuste kohta, siis kirjuta meile siin!

Martin /Nordfinance

Lisa kommentaar