fbpx
+372 5650 3225Esmasp-Reede. 10:00-17:00

Raamatupidamise kulu väikeinvestori ettevõttes

Raamatupidamise kulu väikeinvestori ettevõttes

Kui oled investeerimisega mõnda aega tegelenud, siis summade suurenedes muutub mõislikuks viia tegevused oma ettevõtte alla. Milliste kuludega sealjuures arvestada?

Ettevõtte loomine – 190€, mille saab lisada ettevõtte kuludesse, st saad kasutada maksueelset raha (vs palgana teenitud raha, kust on maksud tasutud).

LEI kood – kui investeerid väärtpaberitesse, siis on ettevõttel vajalik LEI kood. Seda koodi saad hankida mitmete teenusepakkujate käest ja hinnad on üsna erinevad. Näiteks LHV-s maksab esmane registreerimine 120€+käibemaks, aga meie sooduskoodiga saad sama asja LeiRegister kaudu 44,1€+ käibemaks. Vaata lähemalt -> LEI koodi sooduskood.

Raamatupidamise teenus – ettevõttel on kohustus esitada iga-aastane majandusaasta aruanne. Raamatupidamise teenusepakkujaid on väga palju ja hinnadki võrdlemisi seinast seina. Mõni hinnastab teenust kannete arvu põhjal ja lisaks tuleb maksta aastaaruande sisestamise eest Äriregistrisse. Mõne teenusepakkujaga õnnestub kokku leppida fikseeritud summa. Mida teenusepakkuja valikul jälgida loe lähemalt investeeringute raamatupidaja artiklist. Laias laastus jääb väikeinvestori OÜ aastane raamatupidamise teenuse kulu tavalistel juhtudel (1-2 ühisrahastus portaali, 5-10 aktsiat, ilma äritegevuseta) 100-200€ juurde. Muidugi oleneb palju investeeringute keerukusest ja tehingute arvukusest.

Kes otsib soodsamat raamatupidamise teenuse lahendust, siis tasub tehingute arv hoida minimaalne. Samuti saab lasta esimese aruande teha professionaalsel raamatupidajal ja edaspidi kanda tehingud ise raamatupidamise programmi. Kui selleks on veidi aega ja huvi, siis on see kindlasti väikeinvestorile jõukohane.

Raamatupidamise programm – olenevalt teenusepakkujast võib see kulu olla ka väikeinvestori kanda ja arvel eraldi välja toodud. Teenusepakkuja valikul tasub ka see aspekt läbi arutada – milline programm vastab sinu vajadustele? Kui tahad seal aeg-ajalt seisul silma peal hoida, siis vajad programmi, millele saad teise kasutaja soodsalt lisada. Kui ligipääs andmetele ei ole tähtis, siis on valik laiem. Üldiselt ei tohiks väikeinvestoril programmi kulu olla rohkem kui 10€ aastas (kui selle eest üldse tasuda tuleb).

Eestis on enimkasutatud programmid Merit, SmartAccounts, SimpleBooks, Excellent, e-arveldaja.

e-arveldaja on väga soodne, kuid piiratud võimalustega oma käe järgi kohandamiseks, mida väikeinvestoril vaja läheb. Meritis ja Excellentis on lisakasutaja väikeinvestori jaoks ebamõistlikult kulukas.

SmartAccountsi kasutamisel ei ole kuutasu, vaid saab maksta kandepõhiselt ja kasutajaid saab lisata piiramatult. Seega saad ise oma seisu seal vaadata ja miks mitte ka (edaspidi) klientidele müügiarveid koostada. Esimesed 30 päeva on tasuta ja selle ajaga jõuab ära teha esimese aruande jaoks vajalikud toimingud. Tavaliselt on väikeinvetori ettevõtte kohta programmi kulu 5-10€ aastas ja meie seda arvel eraldi välja ei too ja kliendi mugavuse huvides tasume programmi eest ise. Lisaks, isegi kui kajastamist vajavaid tehinguid on palju (100+ kannet), siis on võimalik programmitasu hoida alla 20€/aastas kajastades tehingud korra aastas ja kasutades selleks perioodiks programmis kuupõhist hinnastamist.

Kui hakkad ettevõtet looma või oled seda äsja teinud, siis tekib kohe ka küsimus, et millal tuleb esitada esimene aastaaruanne? Kui ettevõte on asutatud enne jaanuar-juuni, siis tuleb aastaaruanne teha juba asutamisaasta kohta. Kui ettevõte on asutatud juuli-detsember, siis on lubatud esitada aastaaruanne esimese ja teise kalendriaasta kohta kokku (aruande perioodi pikkus on maksimaalselt 18 kuud).

Tootlikke investeeringuid!

 

Martin / Nordfinance

Lisa kommentaar