fbpx

7 aspekti sobiva investeeringute raamatupidaja leidmiseks

7 aspekti sobiva investeeringute raamatupidaja leidmiseks

Raamatupidaja

Raamatupidamine on paljude nüanssidega valdkond ja spetsialiseerumise valdkondi jagub suurettevõtte ostudokumentidega tegelemisest või töötajate palgaarvestusest kuni kõiki ettevõtjaid puudutava maksude optimeerimiseni. Finantsvabadusse liikumise populaarsuse kiire kasvuga on ka investeeringute raamatupidamine muutunud üha rohkematele investoritele tähtsaks teemaks ning otsustuskohaks. Kas süveneda piisava põhjalikkusega sellesse maailma ise või kasutada sellele spetsialiseerunud raamatupidaja teenuseid?

Kui oled jõudnud järeldusele, et arvestades aja- ja rahakulu ning võimalikke riske on mõistlik kaasata professionaal, siis alusta oma vajaduste läbimõtlemisest. Näiteks millistesse varaklassidesse kavatsed investeerida (ühisrahastuslaenud, ärilaenud, hüpoteeklaenud, aktsiad, ETF-id, võlakirjad, start-up-id, kinnisvara ost-müük, üürikinnisvara, väärismetallid, maa, krüptovaluutad jne), kas piirdud Eestiga või tegutsed ka välismaistel turgudel ja kas kavatsed hakata ettevõtlusega tegelema?

Kui oma ootused ja asjaolud on selged, siis enne otsingutega alustamist oleks hea teada järgnevaid üldiseid tingimusi, mis võiksid olla täidetud nii väiksemate kui ka suuremate investeerimisportfellide raamatupidajatel.

1. Tahtmine investeeringute raamatupidamisega pikas perspektiivis tegeleda.

2. Varasemad kogemused sinule olulistes valdkondades.

3. Õppimisvalmidus erinevate teemade kajastamise õppimiseks raamatupidamises
- kõike ei saagi/peagi kohe teadma

4. Raamatupidaja on ise investor
- soovitatavalt mitmekülgse portfelliga ja vajalikud asjad on juba ise läbi tehtud

5. Kas teenuse hinnastamine on arusaadav ja läbipaistev?
- Tavapärane kandepõhine arvestus on piisavalt lahti selgitatud ja mõistetav

6. Mis ta ette võtab, kui ei oska mingit tehingut kajastada või maksustada?
- Tunnistab oma teadmatust, uurib välja ja vajadusel nt ostab konsultatsiooni eksperdilt

7. Kellelt oskab vajadusel erialast nõu küsida?
- Alustades Maksuametist, Facebooki raamatupidajate gruppidest kuni investeerimis-, maksu- ja raamatupidamisekspertideni

Kui sinu investeerimisettevõte on mitmekülgsem kui ühisrahastus+aktsiad mikroettevõte, siis tulevad mängu ka spetsiifilisemad teadmised keerukamatest valdkondadest – käibemaks, tulumaks, erialase inglise keele tundmine, sinu ettevõtte ärivaldkonna spetsiifika, seotud osapoolte vahelised tehingud jne.

 

Lihtsakoelisema investeeringute puhul piisab põhiteadmistest ja peamiste investeeringute erisuste tundmisest (näiteks populaarse ühisrahastuse kajastamise omapäradest). Keerukatel juhtudel pead suutma hinnata raamatupidaja spetsiifilisemaid teadmisi maksundusest ja muudest eelpool nimetatud aspektidest. Investeerimisega tegelevad ettevõtted võib jagada kolme klassi (vt täpsemalt Kristi Saare samateemalisest blogipostitusest). Millisesse gruppi kuulub sinu ettevõte?

1.  Pisike investeerimiseks loodud mikroettevõte aktsiate ja ühisrahastusega.
- Keerukamad teemad üldjuhul puuduvad ja raamatupidamise vaatevinklist piisab ainult aastaaruandest.

2. Ettevõtjatest investorid, kes hakkavad kasumit investeerima ja kelle portfellid võivad üsna kiirelt üsna suureks kasvada ning korrektne raamatupidamine on seda olulisem.
- Tihtipeale tekib sellel grupil vajadus raamatupidaja vahetamiseks, sest äritegevuse kajastamise kõrvalt ei osata/taheta investeeringutega tegeleda.

3. Suurte ja/või keerukate portfellidega ekspert-tasemel investorid, kellel on sisuliselt varahaldusettevõte.

 

Lõpuks konkreetsed juhised sobiva raamatupidaja leidmiseks:

- Kasuta Facebooki abi finantsvabaduse ja/või raamatupidamise gruppides sõnastades selgelt oma ootused (varaklassid, kas äritegevus olemas, millises mahus, mis valdkond jm asjasse puutuv).

- Küsi sõpradelt soovitusi ja kuula ka põhjendusi – kas soovitab sellepärast, et sõber või sellepärast, et raamatupidaja on spetsialist ja antakse asjalikku nõu?

- Google-da ja küsi pakkumisi mitmetest kohtades ning uuri varasema kogemuse jms kohta (vt eelnevalt kirjeldatud üldiseid aspekte).

- Jäta sõelale mitu pakkumist ja vestle/saa kokku erinevate kandidaatidega – enne koostöö alustamist tasub veidi lähemalt tutvuda kui viieminutiline telefonikõne.

Esimese pakkumise saad kergesti küsida siit

 

Lisainfoks ka väike huumorinurk

Kui kuuled raamatupidajaga vesteldes järgnevaid „pirne“, siis hoia eemale (materjal pärineb Finantsvabaduse FB grupi kommentaaridest):

  • Investeerimine on õnnemäng
  • Ühisrahastusinvesteeringud tuleb kuludesse kanda
  • Raamatupidaja saab keelata ettevõtjal tehinguid teha
  • Ettevõtte majandustegevus ei tohi aasta lõpuks jääda kahjumisse
  • Omanik võib enda ettevõttest piiramatult laenu võtta